A Dísz tér 1893 után Fotó: Klösz györgy (Kép forrása) |
A budapesti Dísz tér főként egy- és kétemeletes, régi lakóházak által határolt, észak-déli irányban elnyúló terület a Várnegyed központi részén; a hajdani polgárváros déli végén, a várpalota épületegyüttesével határos Szent György tér szomszédságában.
Déli végében, egymással szemközt volt egykor a budai vár két bejárata: a keleti Vízi (középkori nevén: Szent János-) kapu és a nyugati Fehérvári (a középkorban: Zsidó-) kapu. Erről az egyik ház falára erősített emléktábla tudósít. Napjainkban itt ér fel a várba keletről, a Duna felől a Hunyadi János út, nyugatról pedig a Palota út. Ugyanide torkollik a Sándor-palotát a polgárnegyeddel összekötő Színház utca is.
A tér északi végében fut össze a Szentháromság tértől idáig vezető Tárnok utca és a polgárnegyedet hosszanti irányban átszelő Úri utca. Találkozási pontjuknál kisebb parkot alakítottak ki.
(Kép forrása) |
A középkorban Szent György térnek nevezték. A törökök kiűzése után neve előbb Haupt Platz (Fő tér), a 18. század közepén már Parade Platz, azaz Dísz tér volt. A tér déli részén tartották a katonai felvonulásokat, a palotaőrség parádéit, innen kaphatta nevét.
A Dísz tér, 1940-es évek második fele (Kép forrása) |
A legnagyobb pusztítás a tér házait Budapest 1944–1945-ös ostromakor érte. A háborús károk megszüntetése során – ahol lehetett –, az eredeti állapot helyreállítását tartották szem előtt, a romba dőlt magasabb épületek után azonban csak foghíj vagy épületcsonk maradt. A Dísz tér napjainkban is vegyes összképet mutat, de több egyéni hangulatú, díszes homlokzatú háza gazdagítja a polgárnegyed történelmi épületegyüttesét.
Nagyobb térképre váltás
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése