Az iskola homlokzati terve (Kép forrása) |
Az 1900-as évek elején tapasztalható gazdasági fellendülés Magyarországon is éreztette kedvező hatását. Három év alatt több mint 2300 új vállalat alakult az országban; fellendült a kereskedelem is. Ezért dönthetett úgy Budapest Székesfőváros Tanácsa dr. Bárczy István főpolgármester elnökletével, hogy a VI. kerületi Nagymező utcai Felső Kereskedelmi Iskola a Rökk Szilárd utcában elhelyezett osztályait önálló iskolává nyilvánítja.
Az iskola bélletes főkapuja, 1913 körül Fotó: Erdélyi Mór (Kép forrása) |
Az új intézménynek új épületet is szántak - ez lett a főváros nagyszabású lakás- és iskolaépítési programja keretében emelt legnagyvonalúbb költségvetésű épület. Az impozáns "iskolapalota" egy óvoda helyén épült, voltaképp egy szűkös és nem sok jót ígérő telken, a Vas utca 9-11-ben, 1909 és 1913 között. A tervező, Lajta Béla (1875-1920) azonban emlékezeteset alkotott.
Tanteremajtó (Kép forrása) |
Az L alaprajzú, négyemeletes épület egyik jellegzetessége a
lépcsőtornyok aljában nyíló, az ókori Kelet építészete által ihletett, bélletes
fő- és mellékbejárat. Fölötte latin felirat: "Non scholae, sed vitae discimus". (Nem az iskolának, az
életnek tanulunk.) A homlokzat díszítőemelei között a kereskedelem, a közlekedés és az
ipar modern jelképeit is felfedezhetjük.
Tanterem, részlet (Kép forrása) |
A második világháború során az épületben hadikórház működött, de 1946-tól ismét folytatódhatott a tanítás. Lányokat először 1951-ben vettek fel az intézménybe, amely 1953-tól tanárjelöltek gyakorló-iskolájaként is szolgál.
(Szöveg forrása)
(Szöveg forrása)
(Szöveg forrása)
(Szöveg forrása)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése